ask iksiri - Mistress of Spices ( Aşk İksiri )

Mistress of Spices (Aşk İksiri) 2005 yapımı bir Hint filmi. Fakat sinemaya veya gösterime giriş tarihi 2007 imiş. Neden bu kadar süre ara beklediler bir fikrim yok.

Film mistik, egzotik, romantik, masum gibi özelliklere sahip. Bunların hepsini gerçeklemesini sağlayan en büyük faktör ise oyuncu kadrosu desem yalan olmaz. Filmin oyuncuları Hint müziklerinde oldukça sık rastladığımız Aishwarya-Rai (Tilo) ve sinema oyuncusu Dylan-McDermott (Doug).

Filmin en kilit noktalarında çalan müzikler ise enfes durumda olmuş. Tam yerinde ve ayarında olan müzikler filmin gidişatını oldukça fazla etkilemiş.

Film küçükken bazı yeteneklere sahip olduğunu fark eden bir kızın daha sonra baharatlar sultanı olmasıyla başlıyor. Baharatların bütün özellikleri , nerelerde nasıl kullanacağını nelere faydası olduğu öğretiliyor ve Amerika’da dükkan açmasıyla devam ediyor. Hayatı boyunca bazı baharat kuralları gereği sadece dükkanında yaşayan baharatlar sultanının karşısına çıkan bir adama aşık olması sonucu film daha da zevk almaya başlıyor. Tilo hiçbir şeye değişemeyeceği baharatlarını daha önce tatmadığı bir hisle, arzuyla, aşkla karşılaştırmak ve kıyaslamak zorunda kalıyor.

Birazcık değindiğim gibi film tamamen kişiden kişiye değişecek bir konuya sahip. Kimine güzel kimine saçma gelebilir. Kimle izlediğinize göre bile değişebilir. Benim için oldukça güzel bir filmdi. Kendi adıma izlemenizi tavsiye ederim.
Filmin Özeti :

Hayatını, Baharat Çarşısı ismindeki dükkanına adayan Tilo, kendisine sorunlarının çözümü için gelen hiç kimseyi geri çevirmeden, baharatlarla yaptığı farklı karışımlarla insanların dertlerine deva olur. Bu konudaki yeteneği ve becerisi her geçen gün yayılan Tilo için yaşam, sadece bu dört duvar arasında geçmektedir.

Çünkü güçlerinin devam edebilmesi için muhakkak uyması gereken üç kural vardır. Baharatları sadece insanlara yardım için kullanacak, dükkan dışına çıkmayacak ve hiç kimsenin tenine dokunmayacaktır. Hayatını bu kurallar düzenene uydurarak yaşayan Tilo’nun, aşk kapısını çalınca bütün dengesi değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir