ask ve sevgi - AŞK VE SEVGİ ?

Aşk kimi zaman tek yönlü kimi zaman ise karşılıklı heyecan halidir. Kime aşık olduğunuz önemli değildir aslında. Allah’a, annenize, kardeşinize veya kız arkadaşı olmasını istediğiniz bir bayana. Ben kendimce insanın insana olan aşkındanbahsedeceğim. Aşk sonuna kadar seveceğiniz, ne olursa olsun bırakmayacağınız, güveneceğiniz, o üzülünce üzüleceğiniz, en mutlu anlarında yanında olabileceğiniz kısacası hayatınızın her anını onunla geçirmek istediğiniz kişiye olan bağlılığınızdır.

İnsanın en mutlu anı demeyelim de en mutlu anlarından biri aşık olduğu andır. İlk görüşte aşk derler ya işte o cinsten. İnsan aşık olunca içi içine sığmaz. Gözleri parıldar, yerinde duramaz, kalbi yerinden çıkacak gibi olur. Her insan aşık olmayı, mutlu olmayı hak ediyor ve hak etmeli.
Aşkı bu kadar anlattım hayatın en güzel anı dedim ama aşk  bana göre ömür boyu içimizde kalan bir şey değildir. Kimi zaman 2gün, kimi zaman 2 ay, kimi zaman 2 yıl sürer ama en sonunda yerini sevgiye bırakmaya başlar.

Sevgi zamanla yenilenilir, kalıcıdır. Zaman içinde önemi, değeri, içtenliği artar. Aşk gibi zamanla kendini tüketmez, bitirmez. Sevgi tatlıdır, yumuşaktır. Karşındakine asla zarar vermez.

Kimine göre aşk ve sevgi aynı şeydir. Hangisi olursa olsun fark etmez. Ama yukarda da kendimce değindiğim gibi aşk ve sevgi tamamen farklı şeyler ve farklı boyutlar. Biri olmadan diğeri olmaz. Ne olursa olsun diğerinin yokluğunu ararsınız. O yokluğu da hiçbir şekilde dolduramazsınız.

Aslına bakarsanız sadece sevmek ve aşk yetmez. Bunu doldurabileceğiniz bir aşkınızın olması lazım. Sıkılmayacağınız, üzülmeyeceğiniz, birbirinize güveneceğiniz bir aşk olması lazım. Seversiniz hem de deli gibi seversiniz ama güven, inanç, dürüstlük vs. gibi faktörler olmadan sadece sevginin bir anlamı olmaz. Ve er ya da geç onu kaybedersiniz.

Hayatınızın en kötü anı aşkınızı, sevginizi kaybettiğiniz andır. Çünkü sırtınızı dayayabileceğiniz bir yer kalmamıştır. Sürekli sizi düşünen, sürekli yanınızda olan o kişi yoktur artık hayatınızda. Bırakmış ya da bırakılmışsınızdır. Aşk olmayınca sevgide olmaz. Sevgi olmayınca da birine ömür boyu bağlı kalacağınız bir sebep olmaz ve ilişkiniz orada biter.

Daha öncede söyledim. Her insan aşk duygusunu bence tatmalı ve aradığı aşkı bulmalı. İnşallah aradığınız kişiyi bulur ve hayatınız boyunca mutlu yaşarsınız….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir