in time zamana karsi - In Time - Zamana Karşı (2011)

Zamana karşı bir Andrew Niccol yapıtıdır. Andrew Niccol Truman show ve Terminal gibi kült yapımlarında yaratıcıdır. Bu yüzden bu yönetmene dikkat çekmek istedim.

Filmimizde insanlar kollarında zaman sayaçlarıyla doğuyor, 25 yaşına gelene kadar çalışmayan bu sayaçlar bu yaştan itibaren geri sayıma geçiyorlar. Bir senelik ücretsiz zamanları sona erdiğinde hayatları da sona erecek. Bu yeni dünyada para geçmiyor, tek birim zaman.

Film Zamanın önemine vurgu yapan çeşitli duyguları ön plana çıkartarak toplumsal göndermeler yapan insanların ne olabileceğini gösteren müthiş bir film. Günümüzde artık klasik filmler, senaryolarla karşı karşıya kalıyoruz. Zamana karşı filmi bu klasikliğin dışına çıkarak yepyeni bir dünya yatarmış. Filmde güçlü olanlar hep güçlü kalıyor güçsüz olanlar ise zamanları tükendiğinde ölüyorlar. Bir bilimkurgu olsada yüzyıllar öncesinden gelen bir insan içgüdüsüdür bu.

Bugüne kadar oynadığı filmlerdeki ikincil karakterlerde hiç de fena performanslar sergilemeyen Justin Timberlake’in, Hollywood tarafından artık pek de yetişmeyen ‘gişe getirisi garantili aktör’ sınıfına sokulmak istenmesi de ayrı bir maceranın konusu. Sosyal Ağ (The Social Network)’daki performansı abartıldıkça abartılan Timberlake, ilk gerçek anlamda başrol sınavını verdiği filmde çok da sırıtmıyor. Uzun bir süredir müzisyen kimliğini ikinci plana atan Timberlake’in kariyer planlamasında sırasıyla Alyssa Milano, Cameron Diaz, Scarlett Johansson ve Jessica Biel ile birlikte olmasının getirilerini yadsımamak lazım. En azından bu açıdan saygıyı hakettiği su götürmez bir gerçek.

Film Özeti :

İnsanların yaşlanmayı durdurduğu yakın bir gelecekte geçecek olan filmde insanlar 25 yaşından sonra artık daha fazla yaşlanmayacağını ve ölümsüzlüğün sırrına erişildikten sonra yaşananları anlatan bir yapım ” parası olanın sonsuza kadar yaşayabileceği bir dünyanın”. Filmde, zamanın altın değerinde olduğu bu yeni dünyada insanlar, ölümsüzlüğün peşinde koşarak hayatta kalma mücadelesine girerler. Bu nedenle, nüfus artışının son haddeye varmasıyla, yeni düzenlemelere girişen insanoğlunun hikâyesi filmde anlatılıyor.

[youtube id=”EQ4-ioY7IyA” width=”600″ height=”350″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir