hickirik nedir nasil gecer - Hıçkırık Nedir ? Nasıl Geçer ?

Günlük hayatımızda bizi çok sinir eden bir takım şeyler vardır ve engellemesi bazen çok zordur. Ne kadar sinirimize gitse de artık o sorun ile yaşamaya alışmışızdır ve onu kabullenmişizdir.  Mesela ‘’hıçkırık’’ gibi.

Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda gerçekleşen ani soluk alımına hıçkırık denir.

Bu arada ses tellerinin bulunduğu kısım kapanır ve buradan geçen hava ani olarak kesilir. Bu durum hıçkırınığın çıkardığı sesin nedenidir.

Farkında olmasak bile hıçkırığın bir çok nedeni hali hazırda mevcut. En sık rastlanılanları fazla yemek, hazımsızlık, acı, baharatlı ve sıcak yemekler, alkollü ve asitli içecekler, mide gazı ve sinir rahatsızlıklarıdır. Hatta tahminime göre en çok başımıza yemek yerken gelir ve o yemek çekilmez hale gelir.

Hıçkırığın geçmesi için halk tarafından bir sürü yol üretilmiştir. Kese kağıdına nefes alıp vermek, nefesi tutmak, nefesi tutup su içmek gibi yöntemler uygulanabilir. Ben genelde nefes tutma olanı seçiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir