facebook tuzaga dusmeyin - Facebook'ta Genç Kızlara Büyük Tuzak

Bildiğimiz üzere facebook, twitter, instagram gibi bir çok uygulama artık cebimizde aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Ama kullanım çok fazla suçu ve sıkıntıyı birbiri ardına getirmeye devam edebiliyor.

Sanal alem olarak bildiğimiz internet camiasında her geçen gün yeni mağdurlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bunlardan kimi parasını kaptırıyor, kimi sahte ürün kurbanı oluyor kimi de en kötüsü müstehcen sitelerin kurbanı oluyor.

Risklerin en büyüğü Facebook ve Instagram

Kötü niyetli kişiler en çok Facebook ve şimdilerin fotoğraf paylaşım devi Instagram’ı kullanıyor. Özellikle küçük yaştaki ve genç kızları hedef alan bu kişiler, dakikada milyonlarca şifre deneyen programlar aracılığıyla şifresini kırdıkları kullanıcıların, özel fotoğraflarını ve arkadaş listesindeki kızların fotoğraflarına kolayca ulaşıyor.

Daha sonra açtıkları sayfalara kurbanlarının fotoğraflarını koyuyorlar. Facebook’ta ‘türban’ ‘başörtülü’ ve ‘liseli’ adı altında yüzlerce bu türden sayfalar açıyorlar.

Şikayetler neler ?

-Fotoğrafım istemediğim bir kişinin profil fotoğrafı olmuş.

-İznim olmadan fotoğrafım başka sayfalara konulmuş.

-İzinsiz kullanılan fotoğrafımın kaldırılmasını istiyorum ancak benden para istiyorlar ve tehdit ediliyorum.

-Fotoğraflarımı aileme ve çevreme göstereceklerini söyleyip bana şantaj yapıyorlar..

Peki ne yapmalısınız ?

-Bu gibi sorunlarla karşılaşılmaması için tek garanti yol, sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf paylaşılmaması.

-Fotoğraf paylaşılıyor ise de; sayfalardaki güvenlik ve gizlilik ayarlarının kesinlikle yapılması gerekmekte.

-Etiketlemelere izin vermeyiniz. Sizden habersiz etiketleme yapıldı ise etiketi kaldırınız.

-Kişiler şüphelendikleri ya da sahte olduğunu tahmin ettiği kişileri kesinlikle kişi listesine eklememeli.

-Şifre belirlerken, klasik tarihler ve kolay tahmin edilen şifreler yerine, en uzun karakterli şifreler oluşturulmalı, mümkün olduğu kadar harf ve rakam birlikte kullanılmalı.

-Tüm bu önlemlere rağmen fotoğrafı yine de istenilmeyen sayfalara konulduysa derhal polise başvurulmalı ve hukuki süreç başlatılmalı.

1 Comment

  1. merhaba hazır tabanlı blog sitesi yapabileceğim bir uygulama araştırması yaparken karşılaştım siteyle en büyük eksiklik yazılarınızı ana sayfada yada devamını okumak için tıkladığınız link sayfasında face twitter vb…. sosyal paylaşım sitelerinde paylaşamamak diye düşünüyorum bu büyük bir eksiklik değil mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir