otogar - Otogar

Otobüs yolculuğumun birinde her nedense otobüsün kalkmasına 45 dakika kala garajda oldum. Çok erken olduğu içinde bir banka oturup beklemeye başladım. E tabi 45 dakika öyle kolay geçecek bir zaman değil. Bende kulaklığımı takıp gardaki insanları izlemeye, ne yaptıklarını takip etmeye başladım.

Gelenler, gidenler, bavulunu taşımaya çalışanlar, hava almak için otobüsten inenler “hava almaktan kasıt sigara içerek yapmaya çalışanlar” oldukça fazlaydı. Herkes bir koşuşturma halindeydi yani. Bu koşuşturmalar arasında ayrılık üzüntüsü olanlar , sevdiğinin yanına geldiği için mutlu olanlar vardı tabiî ki. E otogarlar üzüntülerle sevinçlerin mutlulukların birleştiği yer değil midir ?

Otogarda dikkatimi çeken 2 çift vardı. İlk çiftimiz 20 li yaşlarda genç bir çift, diğer çiftimiz ise yarım asrı devirmiş bir çift.

İlk çiftimiz otobüsün kalkmasına 20 dakika olmasına rağmen vedalaşma telaşı halindeydi. Sanırım ikisi de üniversite öğrencisi ve bayan öğrencimiz tatil olduğu için memleketine gidiyordu. Tatilinin ne kadar olduğunu bilmiyorum ama suratlarındaki üzüntüye bakılırsa uzun bir tatil olacağına benziyordu. Sevgilisi de onu uğurlamaya gelmiş. Bu arada beni sevgili anlamında hiç uğurlayan ya da karşılayan olmadı. Neyse….. otobüsün kalkma zamanı yaklaştıkça vedalaşmaları artmaya başladı. Sarılmalar , sıkı sıkı sarılmalar artmaya başladı. Bayanların oldukça duygusal olduğunu biliyoruz. Bayan öğrencimizin gözleri dolmaya başladı ve artık otobüse binerken dökülmeye başladı. Biliyordur herhalde “sayılı günler çabuk geçer”…..

Diğer yarım asrı deviren çiftimiz ise nereye gidiyorlarsa bir sevinç hakimdi yüzlerinde. Adeta otobüse binmek için can atıyorlardı. Otobüsün kalkmasına 10 dakika kala otobüse bindiler ve yerlerine oturdular. Muavine “şoförü çağır da gidelim artık” der gibi bakıyorlardı.  Herhalde evlatlarının yanına gidiyorlardı. Yoksa bu kadar sevincin nedenini çok merak ediyorum 🙂

Dediğim gibi otogarlar sevinçlerin, mutlulukların, vedaların, üzüntülerin bir arada bulunduğu nadir yerlerden biri bence. Sizde yolculuğa çıkacağınız zaman benim gibi yapıp biraz erken gittiğinizde ne dediğimi ne yazdığımı daha iyi anlayacaksınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir