mutluluk - Mutluluk

Gelin sizle bir anket yapalım. Hmm adı ne olsunn. Evet adı “Hayatın Amacı Nedir ?” Evet size hayatın amacı nedir diye sorduğumda mutluluk diyeceğinizi biliyorum.Mutluluk herkesin ortak gayesi. Amaçlarımızın başındaki şey. Peki mutluluk nedir ? Mutluluğa ulaşmak nedir ? Zor mudur ?

Mutluluğa ulaşmak için bazı süreçler geçiririz.Bu süreç ise kendimize hedef belirleyerek başlar.Ev,araba,sevgili,iş,eş,kariye,… Hedefler ve hayaller kurulduktan sonra hedefimizin peşinden koşarız. Hedeflerimize ulaşmak için elimizden geleni yaparız.Hedefimize ulaşmak için yaptıklarımız o kadar hoşumuza gider ki yaptıklarımızdan zevk almaya başlarız, çünkü bu yapılanlar hedefe yani mutluluğa ulaşmamızın kaynağı olacaktır. Yeteri kadar gayret gösterdikten sonra hedeflerimize ulaşırız. Artık mutluyuzdur.Ama kısa bir mutluluk, peki sonra…

Burda iki ihtimal çıkar karşımıza.Birincisi mutluluğumuzu arttırmak için hedeflerimizi büyütmek.Daha iyi ev, belki ikinci bir ev ,daha iyi araba.İkinci ihtimal ise hedefinize ulaştıktan sonra hedefsiz kalmaktır.Bir süre öncesine kadar mutlu olmak için koyduğunuz hedefler artık sizi mutlu etmiyordur. Elinizden birşey gelmiyordur.Mutlu değilsinizdir artık.Hiçbirşey istemiyorsunuzdur.Peki ne yapacağız, herşeyi kestirip atacak mıyız? Sakın aklınızdan geçirmeyin.Bu yapabileceğimiz en basit şey sanırım.

Sahip olduklarımızın kıymetini, değerini bilmeyi öğrenmeliyiz. Çoğunlukla elimizdekilerin kıymetini kaybettikten sonra anlarız.Sağlık,para,aşk,sevgi… Sahip olduklarımızın değerini bildiğimiz sürece mutluyuzdur.Buna inanabilirsiniz.

Sahip olduklarınız sizi mutlu etmiyorsa lütfen oturup tekrar düşünün.bidaha bidaha, bidaha… Hepsinin yeterli olduğunu ve sizi mutlu ettiğini göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir