muhtesem gatsby leanardo - Muhteşem Gatsby

Muhteşem Gatsby ABD’li yazar F. Scott Fitzgerald tarafından kaleme alınmış bir romandan esinlerek sinemaya aktarılmış. Kitabın ilk basımı 10 Nisan 1925’te yapılmıştır. Hikaye 1922 yazında New York ve Long Island’da geçmektedir. 1920’lerin ekonomik durumu ve I.Dünya Savaşı sırasındaki bunalım ve kargaşa anlatılmıştır. Amerikan rüyası düşüncesine karşı yazılmıştır.

Filme gelecek olursak son yıllarde çekilmiş ve izlediğim en iyi Leonardo DiCaprio filmlerinden birisiydi diyebilirim. Yine muhteşem bir oyunculukla karşı karşıya kaldım. Leonardo DiCaprio 1940’lı yılları çok iyi yansıtıyor yüzü çok iyi oturuyor bizi sanki o zamandaymışız gibi alıp kendine bağlıyor.

Renkler ve kostümler itibariyle inanılmaz iyiydi. Filmin bir bölümünnden sonra aslında konunun Tam anlamıyla aşk için yapılmış tonla yükseliş olduğunu görüyorsunuz. Aslında ciddi bir aşk filmi izledim ben.

Filmden ufak bir kesit : “hayatta hep yukarı tırmanabileceğimi biliyordum. ama sadece yalnız olursam tırmanabilirdim. o zaman bu kızı öpünce sonsuza dek ona bağlı kalacağımı biliyordum. o yüzden durdum. durdum ve bekledim. biraz daha bekledim. sonra kendimi bırakıverdim… benim gibi bir adamın aşık olmasının büyük bir hata olduğunu biliyordum. daha 32 yaşındayım, daisy’yi kaybettiğimi unutabilsem büyük bir adam olabilirim ama hayatım azizim, hayatım böyle olmak zorunda…”

Harika konu, harika oyunculuk ve drama yakışır bir final. Film için başka birşey söylenemez.

Film Özeti :

Yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway 1920’lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York’a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir. Carraway’nin alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması fazla zaman almaz. Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır. Dışarıdan görkemli görünen bu hayatın örtbas etmeye çalıştığı gerçekler su yüzüne çıkacaktır…

[youtube id=”sN183rJltNM” width=”600″ height=”350″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir