olympus has fallan 2013 - Kod Adı: Olympus (Olympus Has Fallen)

Amerikanın kendi çapında kahraman olmasını anlatan, günümüzde beyaz saray kurtarma filmlerinden biri daha karşımıza gelmiş. Film “Baskın” filmine benziyordu. Klasik Amerika kurtardı senaryosunu görmezden gelerek sadece zevkli bir film izlemek için ideal bir film.

Aksiyon olarak çok iyi bir filmdi.Baskın sahneleri ve devamındaki tempo düşmeyen gidişatı çok beğenerek izledim. Dünya genelinde $160,902,264 hasılat elde etmiş. 1 adaylığı bulunuyor. Morgan Freeman fazla aktif olmasa da filmdeki varlığı hissediliyor.Gerard Butler yalnız başına filmi taşımış tüm yük ondaydı.

Film de yönetmenin cesaretine hayran kaldım, filmlikten çıkmış sanki gerçek bir olay gibiydi. Teröristin “sizde açlık çekin biraz” demesi mesela. Bir diğeri ise düşmanlarını çok iyi tanıyorlar Kuzey Kore, Güney Kore, Hindistan, Rusya ve Çin’de ABD bayrakları yakıldığı cümlesi vardı filmde. Bu yönleri hoşuma gitti kendilerini fazla büyütmemiş bu yüzden Antoine Fuqua tebrik etmek lazım.

Film Özeti:

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı çalışan, özel kuvvetler biriminde görevli bir gizli güvenlik ajanı olan Mike Banning, bir akşam Başkan ve eşi bir davete giderlerken yolda bir kaza olur. Banning’in tek bir ismi kurtarma şansı vardır, o da tercihini Başkan’dan yana kullanır ve eşini feda eder. Olay sonrası herkes Mike’ın doğru yaptığını söylese de Mike saha görevinden alınır ve ona masa başı bir iş verilir. Fakat ABD’yi büyük bir saldırı bekliyordur. İçeriden ajanların yönettiği terörist bir eylemle Beyaz Saray saldırıya uğrar. Başkan esir alınır. Artık başkanın kurtuluşu Mike’ın kurtarma operasyonuna bağlıdır.

[youtube id=”vwx1f0kyNwI” width=”630″ height=”450″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir