chmod 77 guvenlik - Joomla! Temel Güvenlik ve CHMOD 777

Joomla!’ya eklenecek her zayıf uygulama, Joomla! güvenliğinde zaafiyete sebep olarak sistemi de zayıflatacaktır.

Güvenlik Eklentisi Kullanmayın
Test, açık kapama, açık gösterme, güvenlik seviyesi gösterme gibi eklentilere itibar etmeyin. Bunların hiç biri doğru yapılandırılmış bir Joomla!’nın vereceği güveni veremez ve hiç biri size normalde olması gerektiği söylenen dışında bir veri gösteremez. Teknik özelliklerini bilmediğiniz dosyalar sizi güvensiz bir yapıya götürebilir.

htaccess ile güvenlik müdahalelerinde bulunmayın
htaccess dosyanıza gereksiz müdahalelerde bulunmayın. htaccess tek başına bir güvenlik dosyası değildir. Sisteminizin güvenliği bu dosyaya bağlı olmadığı gibi yanlış kullanımı da sistem hatalarına ve sunucunun yorum zamanının uzayarak sayfalarınızın geç yüklenmesine sebep olabilir. En doğru htaccess, kendi sürümünüz ile varsayılan olarak gelendir.

Son sürüm Joomla! Kullanın
Daima son sürüm Joomla! kullanın. Bunun için Joomla! indirdiğiniz alana ya da Joomla.Org adresine abone olun ve yeni sürümlerde posta ile haberdar edilin. Joomla!’yı sadece yetkin yerlerden indirin. Sonradan paketlenmiş bir Joomla! kullanıyorsanız bu paketlemenin sağlamlığından emin olun. Daha evvel hatalı paketleme yapan bir yere itibar etmeyin.

Her bulduğunuz eklentiyi kullanmayın
Genel olarak kabul gören eklentiler kullanın. Eklentilerden haber veren güvenlik forumlarını takip edin. Joomla! tarafından açıkça destek verilmemiş eklentileri kullanmamaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir