hoscakal 26 09 - Hoşçakal :)

Eskiden manası önemli olan hoşçakal kelimesini artık yeterli değerinde kullanmıyoruz. Her telefon görüşmesinden sonra ya da karşılaşmalardan sonra kullanılan kelime oldu hoşçakal. “Hoşçakal” aslında bir veda kelimesidir.

Eskiden bir kağıda yazılırdı, sonra MSN, e-mail, SMS derken şimdi son trend WhatsApp yoluyla basitçe yazılmış bir hoşçakal her şeyi bitiriveriyor bir çırpıda. Ayrılıyorsun, onu yarım bırakıyorsun ve hoşçakal diyorsun ondan hoşça kalmasını bekliyorsun. Hoşluk mu bıraktın insanda öyle olmasını bekliyorsun?

Hoşçakal kelimemiz artık yerini yeni yeni moda olmaya başlayan “: )” ifadesine bırakmaya başlamadı mı? Eskiden kağıda dökülen, mektuplaşma olan görüşmeler artık az önce söylediğimiz internet ortamlarında bu şekilde sonlandırılıyor.

Karşınızdaki kişiyle konuşmak istemediğinizde “: )” ifadesini kullanıyorsunuz oluyor bitiyor. Açık şekilde konuşmak istemiyorum devri, müsait değilim devri bitti. “: )” yapıyorsun konuşma orada bitiyor ve bunu iki tarafta biliyor. Oh ne ala…

Günümüzde kullandığımız kelimelerin nereye gittiğinin, hangi anlama geldiğinin farkında değiliz. Bunu göz önünde bulundurmayı tavsiye ediyorum…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir