hedef kitle nedir - Hedef Kitle Nedir?

Hedef Kitle Kavramı Nedir?

Hedef kitle, pazarlaması yapılacak olan ürünün kim tarafından ve ne amaçla alınacağı yönünden yapılan istatistiki bilgileri oluşturmaktadır. Arz talep dengesi içerisinde üretimi gerçekleştirilen ve pazarda yerini alan her ürünün ve hizmetin belli bir hedef kitlesi olacaktır. Hedef kitlesinin analizini doğru yapan ve hedef kitlesine doğru iletişim kanallarından ulaşan işletmeler her zaman için başarıyı sağlayacaktır.

Hedef Kitlenin Önemi Nedir?

Pazarda yerini alan ürünlerin / hizmetlerin belli bir hedef kitlesi olacaktır. Herkese hitap etmeye çalışarak yapılan çalışmalar; yanılgılara, ayrılan bütçenin ve çabanın yanlış gruplar için harcanarak boşa gitmesine, dolayısıyla da başarısızlığa sebep olur. İlgili kitleye doğru analizle, doğru iletişim kanalları ile ulaşan işletmeler ise her zaman başarıyı yakalayacaktır.

Hedef Kitle Hangi Gruplardan Oluşur?

Rekabetin hızla artış gösterdiği teknoloji ve bilgi çağında pazarlamanın en etkili bölümü internet üzerinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle birçok marka sosyal medya pazarlama çalışmaları ile çok büyük bir kitleye ulaşmayı amaçlamaktadır.

Etkili bir pazarlama için öncelikle satılacak olan ürünün veya hizmetin hangi kitleyi hedefleyeceği belirlenerek adım atılmalıdır. Böylece gerçekleştirilecek olan pazarlama çalışmaları olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Hedef kitleyi oluşturan birçok grup mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Müşteriler
Hammadde Tedarikçileri
Hizmet Sağlayıcılar
Rakipler
Yatırımcılar
Düzenleyiciler ve Denetleyiciler
Yerel Yönetimler
Fikir Liderleri
Kamu Yönetimi
Siyasal Partiler
Sivil Toplum Örgütleri
Uluslararası Örgütler
Medya
Çalışanlar
İşletme Sahipleri ve Ortaklar
Bayiler
Toplumsal Çevre
Bu gruplar bazılarına göre farklı şekillerde sınıflandırılsalar da, genel olarak hepsi aynı işleve sahip gruplardır.

Hedef Kitleye Ulaşılacak Olan Kanalları Belirlemek

Hedef kitleye ulaşımlarda özellikle seçilecek olan kanallar, bu kanallarda hedef kitlenin beğenisini ve merakını uyandıracak reklam ve tanıtımlar oldukça önem arz etmektedir. Başarılı bir tanıtım ve reklam hizmeti ile hedef kitle en doğru şekilden yakalanmış ve istenen amaca en iyi şekilde ulaşılmış olunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir