gunesi gordum - GÜNEŞİ GÖRDÜM

Senaryosunu Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı “Güneşi Gördüm” filmini bugün izledim. Mahsun Kırmızıgül ”Beyaz Melek” filmini çektiğinde çoğuları gibi bende yadırgamıştım. Daha önce sinema konusunda bir geçmişi olmayan sanatçı müthiş kadrosunun da etkisiyle müthiş bir gişe başarısı göstermişti.

Aynı başarı ve aynı denilebilecek kadar müthiş bir kadroyla çok iyi bir filme daha imza atmış. Film 75 yaşındaki bir amcanın anlattığı hikayeden yola çıkılarak yazılmış. Filmin ana konusu Terör olarak gözükse de cinsel değişiklik, Avrupan’ ın Türkiye ile karşılaştırılması, evlat sevgisi de eklenebilir. İçiçe geçmiş bir çok konu bir senaryoda uyumlu bir biçimde bir drama dönüştürülmüş. Sinema tekniği açısından da oldukça başarılı. Görüntüler,sahne geçişleri,duygu akışları oldukça iyi. Başka ne denilebilir ki.

Bana göre öne çıkarılan konulardan biri de cinsel değişiklik kısmı. Filmde ailesine, yaşadığı topluma ve töreye karşı gelen bir gencin hikayesi de anlatılıyor diyebiliriz. Cinsel değişiklik rollerini oynayan Cemal Toktaş ve Cem Aksakal oldukça başarılı işlere imza atmışlar.Tebrik etmeden geçemiyorum.
Az önce de dedim ya filmin kadrosu Beyaz Melek filmi kadar müthişti. Aklınıza gelen herkes vardı. Erol Günaydın, Ali Sürmeli, Ali Tutal, Nurseli İdiz, Sarp Apak, Emre Kınay … vs. bunlar benim aklıma gelenler. Daha bir çok iyi oyuncumuz bu filmde.

Türkiye’ nin bulunduğu durumunu halini oldukça güzel noktalara değinerek anlatılmış bir film. İzlemenizi tavsiye ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir