facebook cilginligi - Facebook Çılgınlığı Devam Ediyor

Popüler sosyal ağ sitesi Facebook’un kullanıcı sayısı 2004 yılından itiraberen 700 milyona ulaşmış. 700 milyon tabi öyle küçümsenecek bir rakam değil bildiğiniz gibi. Facebook bir ülke olsaymış dünyanın en büyük 3. ülkesi olacakmış.

Çok ilginç değil mi birden bire patlayan bir internet sitesi dünyanın en büyük 3. ülkesi konumuna gelsin. Bunun gelişmesinde tabi büyük nüfuslu ülkeler yer alıyor. Brezilya, Endonezya, Mısır, Filipinler ve Meksika gibi ülkeler hızlı bir şekilde Facebook’a katılmaya başlamış.

Tabi bunun yanında nedeni çok farklı olarak Azerbaycan, Irak, İran gibi ülkelerde de Facebook şuç unsuru görülüp yasaklı konumda. Bunu da tabi anlamak mümkün değil. Din, ahlak ile bir internet sitesinin nasıl bir alakası olabilir. Kişi kendini bildiği sürece hiçbir sakıncası olduğunu düşünmüyorum.

700 milyon kullanıcıya ulaşmak bir yana, Pixable’a göre Facebook’un bu yaz aylarında fotoğraf sayısında da bir rekor kırarak 100 milyar fotoğraf depolama sayısına ulaşması bekleniyor. Pixable, 100.000 Facebook kullanıcısının verilerini inceleyerek siteye ayda 6 milyar fotoğraf eklendiğini ortaya çıkarmış. Bunun nedeni de tabiki Facebook sayfasını fotoğraf albümü gibi kullanan üyelerdir yüksek ihtimal. 10 üyeden 7 tanesinin yüksek ihtimal 6-7 tane albümü vardır. 6-7 albümde ortalama 200 fotoğraf yapar. Bunu abartanlarda mevcut tabi. Facebook bu şartlara nasıl yetişiyor anlamış değilim.

En çok dikkatimi çeken istatistiklerden biride bayan üyeler profil bilgilerini 2 hafta da bir değiştirirken erkek üyeler 3 haftada bir değiştiriyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir