bas belasi oss - Baş Belası ÖSS!

Liseye giden hangi öğrenciye ya da liseyi geçtik üniversiteye başlamamış herhangi bir öğrenciye “başındaki en büyük bela ne” diye sorun ÖSS yanıtı alacağınızdan eminim. Bir zamanlar benimde başımdaki en büyük bela ÖSS idi oradan biliyorum 🙂
Bütün hayatınızı 3 saat 15 dakikaya bağlayan bu sınav sadece bizim ülkemizde uygulanıyor. Diğer ülkelerde bildiğiniz üzere branşınıza, kendinizce en uygun olduğunuz bölüme ve mesleğe yönelik dersler, eğitim alıyorsunuz. Bizde ise kendimizle hiç alakası olmayan bir bölüm kazanıp o mesleği yapmak zorunda kalabiliyoruz.

Ülkemizin gelişmemesinde en büyük sebep olarak ben bu faktörü görüyorum. Sınav sistemimiz sayesinde meslek sahiplerinin bir çoğu işini severek ve isteyerek yapmıyor. Kim ne derse desin ne kadar çok çalışırsanız çalışın içinizde o çalışma isteği olmadığı sürece bir yere varamazsınız.

Vali, kaymakam olmak için büyük hayallerle kamu yönetimi okuyan biri özel sektörde çalışırsa bu işten ne kadar zevk alabilir ki ? Peki şu an ülkemiz de kaç kişi bitirdiği bölüm üzerine mesleğine devam ediyor ? En azından benim çevremde böyle kişiler yok.

Her ne hikmetse başa gelecek olan siyasilerin hemen hemen hepsi ÖSS yi kaldıracağını iddia ederek bizleri kandırmaya çalışıyor. Ama her başa gelen sadece sınav sistemini değiştirmekle uğraşıyor. Başka bir şeyle uğraştıkları yok. İşin siyasi kısmına pek girmeyeceğim. Sadece bunu söylemek istedim.

Bu yıl sınav sistemi yine değişmiş sanırım. Bakalım daha kaç kere değişecek merakla bekliyorum. ÖSS’ye girecek olan herkese şimdiden başarılar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir