ask tesadufleri sever - Aşk Tesadüfleri Sever (2011)

Hayata tesadüflerle başlamış, çocukken birbirlerine aşık olup, yıllar sonra tesadüfen tekrar karşılaşan iki gencin tesadüfler hikayesini anlatan bir film.

Söylenenlerin, anlatılanların aksine beklediğimden çok farklı bir filmle karşılaştım. Raslantılar güzeldir ama raslantıları abartınca ya da gereğinden fazla kullanınca “yok artık” deyişleri ortaya çıkıyor sanırım. Ama filmin ismine baktığımızda çok fazla birşey beklememek gerekiyor.

Filmin adı “Aşk Tesadüfleri Sever” olduğu için filmin büyük bir kısmını tahminler yürüterek geçirmeye başladım. Bundan sonra kesin böyle olur tabirleriyle filmin çoğu kısmını çözebildim. Bu konuda biraz eksiklik vardı. Konu tesadüf olduğu için olayları çözebilmek zor değildi, gizemlilik yoktu.

Filmde en çok dikkatimi çeken kısım Kızın (Belçim Erdoğan’ın) evlenmek üzere olduğu sevgilisini çok rahat bir şekilde aldatması ve hiçbirşey olmamış gibi davranması. Burada yapılan haksızlığı kaç kişi dikkat edip “ayıp etti” şimdi diye düşündü acaba ? Tesadüfler üzerine kurulu bir ilişkiyi düşündüğümüzde bunu düşünen çok fazla kişi olduğunu sanmıyorum. Bazı konularda anlaşamadığımızda sevgilimizden bu denli derecede ayrılmak ne kadar doğru ya da mantıklı diye düşünmek lazım. Bu film olur diyorsunuzdur belki. Ama seyirciye bu şekilde aktarmak ne kadar doğru olur bilmiyorum.

Filmin sonuna geldiğimizde ise pek söylecek birşey kalmıyor sanırım. Ne kadar başarılı bir son olsa da herkesin aklında olan bir sonla karşılaştık sanırım. Bunun nedeni ise gencin (Mehmet Günsür) hastalığının üstüne çok düşülmesi olarak görebiliriz. Hastalığın üstüne biraz daha az düşülseydi final bu kadar belli olmayacak ve izleyen seyircilerde biraz da olsa şaşkınlık uyandıracaktı. Tekrar söyleme gereksinimi hissettim. Filmin sonu çok kötüydü diyemem ama biraz daha şaşırtıcı olabilirdi.

Bu tür filmler genelde bayanlar tarafından ilgi görür ve beğenilir. Erkek izleyicilerinden beğenmesi bu filme biraz daha başarı katıyor sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir