ask nedir - Aşk Nedir ?

Her kesimin hayatına yerleşen 3 harften oluşan sözcük…. Bu kadar kısa olupta ,telafuz ediliğinde, okunduğunda, duyulduğunda insanın içini kıpır kıpır yapan sözcük… İnsanın uğrunda öldüğü, öldürdüğü, yemeden içmeden kesildiği, yokluğunda kilo verdirdiği sözcük…

En yalın biçimde anlatılan adı içinde saklı olan tek kavram sanırım.Aşkı anlatmak için sonu gelmez cümleler kurmaya gerek yoktur derler. Aşkı herkes kendine göre özetleyebilir , yeni tanımlar üretebilir.

Aşk her toplumda vardır , var olmaya da devam edecektir. Farklı olan ise bireylerin içinde yaşadığı toplumsal, kültürel,yetişme tarzları , geçmişteki yaşantıları,seçtiği tercihler ve değerlerdir.

Şöyle geçmişe doğru baktığımızda ,aşkın yüzlerce , bincelerce tanımı yapılmıştır, yapılmaya çalışılmıştır.Aşkın tanımını şairler,yazarlar,ressamlar,bilimadamları yüzyıllardır açıklamaya dile getirmeye çalışsada bu tanımı en iyi yeni çiftler yapar sanırım.Ama bu tanım sürekli değişir,yeni tanımlar ortaya çıkar.Tanımda değişmeyen tek şey ise insanlar arasında derin ilişki kurulmasıdır.

Aşık iki insan bir şekilde birbirlerine çekildiklerini hissederler.Aşk rastlantısal ve karşıkonulmazdır.Aşık olan kişi aşık olmaya karar verdiği için yapmaz bunu;hatta başlangıçta çok derin bir ilişki bile beklemiyordur.Aşk,planlanmamış,irade dışı gelişen duygusal bir harekettir.

İnsanın hem en güçlü, hem de en zayıf olduğu ilişkidir aşk. Çünkü çırılçıplak yaşanır; düşünsel, duygusal ve bedensel boyutuyla… Teklifsiz, beklentisiz, çıkarsız yaşanır.

Aşkın zamanı yoktur.İnsanı hazırlıksız yakalar.Evli olmanız, yeni bir ayrılıktan çıkmış olmanız, birine bağlanmaktan korkmanız, ailenizden çekinmeniz hiç umrunda değildir. Aşk bütün bunlara karşı gelebilmek, göğüs germektir.

Aşkın zamanını, ne zaman geleceğini bilebilseydik ya da tanımını netleştirebilseydik hayatmızda bizi bizden alan o mükemmel büyü tamamen kaybolurdu herhalde.

Aşkın ne zaman geleceğini bilmediği gibi ne zamanda gideceği belli olmaz. Bazen zamanı yoktur, acelesi vardır onun. Tahammülü kalmamış olabilir.Gitmesine izin vermemek gerekir.

Aşktan değil, onun kaçmasından korkun ve doğruluğuna yanlışlığına bakmadan sonuna kadar savun aşkını. Biliyor musunuz , hayat zaten kocaman bir yalan, bu kadar sahteliğin içinde gerçek ve doğru olan tek güzellik AŞK.!!. Lütfen ona haksizlik etmeyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir